Szkoła Podstawowa nr 53 im. Stefana Żeromskiego
w Katowicach

Szkolny Fundusz Afrykański

Katowice, 3 lipca 2018r.

Zakończyliśmy kolejny rok akcji „Mój szkolny kolega z Afryki.”. Pragnę bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w zbiórkę surowców wtórnych, oraz w inne przedsięwzięcia związane z pomaganiem dzieciom na Czarnym Lądzie. Najbardziej chciałabym wyróżnić uczniów klasy IIId. To oni przez trzy ostatnie lata z pomocą swoich rodziców gromadzili ich najwięcej, za co jestem im bardzo wdzięczna. W tym roku szkolnym oprócz realizowania swoich stałych zadań, włączyliśmy się także w apel Polskiej Fundacji Dla Afryki i zakupiliśmy bardzo ładne magnesy na lodówkę z wizerunkiem afrykańskiej dziewczynki. Dzięki temu mogliśmy włączyć się w zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na dożywianie sierot i dzieci z niepełnych rodzin w Mampikony na Madagaskarze. Te posiłki często ratują im życie, bo są to dzieci zagłodzone i chore. Godna pochwały jest tutaj postawa uczennicy z kl. IIId, Zosi Baran, która jest zuchem, i która w czasie jednej ze zbiórek zmobilizowała 10 zuchów do zaangażowania się w tę akcję. Brawo Zosiu!

Na rzecz tej fundacji przesłałam kwotę 660 zł. Z kolei dla siostry Jeremii zdobyliśmy w tym roku szkolnym 1660 zł. Kwotę 1700 zł przesłałam 29. czerwca br. do Zambii.

Pragnę też podziękować nauczycielom, którzy podjęli się po raz kolejny adopcji serca i sponsorują naukę jednego z chłopców Szkoły Aniołów Stróżów w Chilandze, Collinsa Mate.

Pragnę zakończyć to sprawozdanie słowami wielkiego Polaka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział kiedyś:

„Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono.”

„Drobne i nieznaczne dokonania mogą nas uczynić wielkimi ...”

Pozdrawiam i dołączam dla wszystkich życzenia dobrych wakacji i szczęśliwego powrotu we wrześniu do szkoły.

Z pozdrowieniami
koordynatorka akcji
Zofia Drygalska

 

 

 

Katowice, 02.11.2017

Już 14 lat temu rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję „Mój szkolny kolega z Afryki”. Dzięki różnorodnym działaniom, w które angażowała się społeczność szkolna mogłam przesłać do Zambii około trzydziestu tysięcy złotych i wiele paczek z różnymi darami. Siostra Jeremia zawsze przyjmowała naszą pomoc z wielką wdzięcznością, przekazując ją swoim uczniom i małym pacjentom Hospicjum w Chilandze. Oni również wielokrotnie przesyłali nam serdeczne słowa podziękowania i zapewniali o pamięci w swoich modlitwach. My zaś czyniąc niewielkie wysiłki, mogliśmy zrobić dla nich coś wielkiego. Poprzez drobiazgi sprawić wiele radości, której na co dzień mają tak niewiele, bo żyją w wielkiej nędzy.

Przez kilka ostatnich lat zbieramy przede wszystkim puszki, a od ubiegłego roku również makulaturę. Ostatni rok przyniósł nam dochód w wysokości 1500 zł. Pieniądze te przesłałam siostrze Jeremii w lipcu. Cieszę się, że razem możemy pomagać innym. W tym roku szkolnym nadal zbieramy puszki i makulaturę. Jak zawsze mam nadzieję, że będzie to owocny rok, że więcej uczniów zaangażuje się w nasze zmagania. Liczę na każdy, chociaż niewielki akt pomocy z Waszej strony i życzę wszystkim powodzenia w nowym roku szkolnym.

Z pozdrowieniami
koordynatorka akcji
Zofia Drygalska

 

 

 

Katowice, 12.09.2016

Kolejny rok akcji „Mój szkolny kolega z Afryki” za nami. Dzięki podjętym razem ze społecznością szkolną działaniom mogłam przesłać do Zambii 640 zł. Siostra Jeremia na pewno dobrze je wykorzysta dla małych pacjentów Hospicjum. Mogliśmy zgromadzić tę kwotę w dużej mierze dzięki sprzedaży zbieranych przez cały rok puszek. Było ich 117 kg. To nie mało. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę zbiórkę. Dziękuję też wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu maskotek w czasie festynu rodzinnego oraz w zbiórce znaczków i okularów. Do Afryki dotrze ok. 100 par zdobytych przez nas okularów. Zapewne uszczęśliwią niejedną osobę, która ich potrzebuje. Cieszę się, że możemy choć w taki sposób pomagać innym. Czasami wystarczy niewiele, by zrobić coś dobrego, podnieść na duchu – dodać komuś wiary w człowieka. W tym roku szkolnym nadal zbieramy puszki i znaczki. Mam nadzieję, że będzie to tak dobry rok jak poprzedni. A może będzie lepszy? Postarajcie się, proszę. Proszę jak zawsze o Wasze zaangażowanie. Nie bądźmy obojętni na czyjąś biedę. Nigdy nie wiemy, czy my nie będziemy kiedyś w trudnej sytuacji, czy nie będziemy potrzebować czyjeś pomocy. Życzę wszystkim otwartych serc i powodzenia w nowym roku szkolnym.

Z pozdrowieniami
koordynatorka akcji
Zofia Drygalska

 

 

 

Katowice, 18.10.2015

Drodzy nauczyciele, uczniowie i rodzice !

Po roku mojej nieobecności w szkole pragnę po raz kolejny zaprosić wszystkich do udziału w akcji „Mój szkolny kolega z Afryki.”

Mam nadzieję, że zaangażujemy się w nią całym sercem i w efekcie zgromadzimy środki, by wesprzeć zaprzyjaźnioną z nami od lat misję w Chilandze w Zambii.

Rada pedagogiczna czwarty już raz opłaciła rok nauki „adoptowanego ucznia”. Bardzo jestem wdzięczna nauczycielom i dziękuję im za ten dar serca.

Siostra Jeremia nadal pracuje w Chilandze. W tym roku była na urlopie w Polsce. Po powrocie do Zambii ponownie, jak przed laty, ma pod opieką szkoły i przedszkole. I jak zawsze bardzo leży jej na sercu dobro jej podopiecznych.

W ostatnim liście skierowanym do przyjaciół misji pisze:

Przyjaciele Misji Chilanga,

Co roku organizujemy świąteczne party dla dzieci pod opieką naszego hospicjum, oraz dzieci z naszych szkół i przedszkoli. Boże Narodzenie to czas radości, nadziei i miłości. Podczas party organizujemy dzieciom gry, zabawy, posiłek oraz paczki.

Kochani Przyjaciele jeśli chcecie nas troszeczkę wspomóc, to można przysłać artykuły do paczek. Potrzebujemy przygotować ok. 1000 paczek. Co się przyda?....

  • przybory szkolne: ołówki, gumki do mazania, długopisy, linijki, ekierki, cyrkle, kredki, mazaki, temperówki, kolorowanki, kleje w sztyfcie, piórniki, plecaczki,

  • maskotki, lalki, samochodziki, klocki, piłki,

  • grzechotki, kocyki dla niemowląt,

  • słodycze: lizaki, gumy rozpuszczalne, cukierki.

Prosimy nie przysyłać słodyczy z czekolady – ze względu na wysokie temperatury. Rzeczy te niestety nie zdają "egzaminu podróży".

Można również przysłać nasiona kapusty, fasolki, marchewki, pomidorów, szpinaku, kapusty pekińskiej, cebuli.

Zawsze przydadzą się ubranka, majtki, skarpety i buty – w każdym rozmiarze od niemowlęcych po osoby dorosłe. Rzeczy mogą być używane. Dla dziewczynek mile widziane ozdoby do włosów – kolorowe spinki, gumki, etc.

Nie trzeba wysyłać od razu dużej paczki, można kilka drobiazgów przysłać listem ekonomicznym w kopercie bąbelkowej. Będziemy bardzo wdzięczni za każdą paczuszkę, i mała i dużą.

Adres do wysyłki:

Mother of Mercy Hospice - Chilanga

P.O. Box 350080

Chilanga

Zambia

Po więcej informacji można pisać na adres mailowy: momhospice@gmail.com

Przekazuję ten list siostry, bo być może ktoś z Was będzie chciał osobiście wysłać jakąś małą przesyłkę. Jak prosi siostra, mogą to być bardzo drobne upominki, np. wspomniane nasiona, kilka sztuk przyborów szkolnych, czy ozdób do włosów. Każda nawet mała rzecz się przyda i będzie cieszyć naszych afrykańskich przyjaciół. Opłata za taką przesyłkę nie jest wysoka.

My w szkole w tym roku nadal będziemy zbierać puszki, znaczki, a ponadto nieużywane okulary. Nam już się nie przydadzą, a w Afryce ktoś, kto nie może ich kupić, będzie mógł nadal z nich korzystać.

Pieniądze uzyskane po sprzedaniu puszek prześlę na konto misji. Mam wielką nadzieję, że wszyscy się zaangażujemy i pozyskamy satysfakcjonującą kwotę. W ubiegłym roku szkolnym zgromadziliśmy bardzo niewiele puszek. Do Zambii mogłam przesłać tylko 220 zł (w tym za sprzedaż puszek 156,50 zł, reszta to była darowizna osób prywatnych).

Bardzo proszę, byście o pomoc w tych zbiórkach poprosili bliskich z najbliższego otoczenia - w rodzinie lub sąsiadów. Razem możemy zdziałać więcej. Potrzebne jest tylko nasze większe zaangażowanie. Zebrane rzeczy zgłoście swoim wychowawcom.

Na koniec roku szkolnego na najbardziej zaangażowanych czeka nagroda.

Życzę wszystkim dobrego roku szkolnego, wielu sukcesów i radosnych dni.

Pomaganie innym może być źródłem radości, więc pomagajmy. W ten sposób też i sobie.

Bądźmy „Aniołami” Misji. Tam czekają na naszą pomoc.

Koordynatorka akcji
Zofia Drygalska